Na tej stronie odnajdziesz moje artykuły poruszające tematykę: rozwoju i zwinności menadżera/lidera; zarządzania zespołem (Management 3.0 + talenty Gallupa); zwinności, samoorganizacji i teamingu oraz zarządzania strategią.
Myślą przewodnią publikacji jest – zmiana myślenia o zarządzaniu i strategii. Wejście w nowy mindset konieczny do osiągnięcia sukcesu w nowoczesnej roli menadżera oraz stratega. To stan umysłu, w której to ludzie zarządzają (a nie menadżerowie), a strategie wzrastają zwinnie z organizacją (a nie są budowane).
Każdy artykuł bazuje na moich osobistych doświadczeniach i praktyce, dlatego w większości z nich znajdziesz użyteczne wskazówki, narzędzia oraz konkretne „przetrawione” w boju przykłady zarządcze.
Możesz skorzystać z listy kategorii w zakładce ARTYKUŁY, aby sortować publikacje wokół danego obszaru tematycznego.
Talent Mindset i Agile Mindset. Sukces w zmianie myślenia o zarządzaniu
W 2012 roku zetknęłam się po raz pierwszy z podejściem Gallupa do zarządzania talentami i narzędziem diagnostycznym CliftonStrengths (wtedy jeszcze StrengthsFinder). Nie było efektu WOW! Przeciwnie. Byłam sceptycznie nastawiona do badania, gdyż – w mojej ocenie – takie badania redukowały ludzi do ustalonego modelu. Podeszłam do tego z pewną podejrzliwością, ale i ciekawością (jak się później okazało, wynikającą właśnie z wrodzonego upodobania do doświadczania nowości). Wykonałam wtedy test, a rezultat badania ku zaskoczeniu okazał…
4 strategie zarządzania słabościami
W talenty inwestuj, w słabościami zarządzaj Wiele osób, które spotykam kiedy widzą wyniki badania talentów Gallupa od razu patrzą na „ogon listy” i najpierw chcą zarządzać deficytami. Pierwszą 10-tkę tworzą talenty, zaś ostanie pozycje zajmują tzw. cechy deficytowe (antytalenty). Spotkałam wielu programistów bez Analityka (Analitycal) w profilu talentowym czy menadżerów bez Stratega (Strategic) czy Wizjonera (Futuristic) i nadal odnosili sukces. Niektórzy na widok Intelektu (Intellection) na końcu listy…
Talenty, które przeszkadzają. Talenty niedojrzałe i cechy deficytowe
Talenty niedojrzałe a cechy deficytowe Narzędzie diagnostyczne CliftonStrengths® pomaga rozpoznać unikalną dla osoby kolejność oraz połączenie 34 cech. Większość osób, które spotykam głównie koncentruje się na pierwszych pięciu cechach. Tymczasem na wyniku liczy się i głowa, i ogon listy. Pierwszą 10-tkę tworzą twoje talenty, zaś ostanie pozycje zajmują tzw. cechy deficytowe. Talenty oznaczają powtarzalne i dominujące wzorce odczuć, myśli i zachowań. Cechy deficytowe (antytalenty)…